Kantoni Gérardmer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Gérardmer
Canton de Gérardmer
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Lorraine
Departamenti Vosges
Arrondissement Saint-Dié-des-Vosges
Kryeqëndra Gérardmer
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 98,76 km2
Popullsia 10.625 banorë Regjistrimi: 2006
Dendësia 107,58 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8814

Kantoni Gérardmer (frëngjisht: Canton de Gérardmer) është një kantondepartamentin Vosges, rajonin LorraineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Gérardmer. Ka sipërfaqe 98.76km2 dhe popullsi 10625 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Gérardmer aktualisht përbëhet nga 3 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011 - 2014 - Gilbert Poirot

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]