Kantoni Neufchâteau

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Neufchâteau
Canton de Neufchâteau
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Lorraine
Departamenti Vosges
Arrondissement Neufchâteau
Kryeqëndra Neufchâteau
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 304,49 km2
Popullsia 13.763 banorë Regjistrimi: 2006
Dendësia 45,2 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8818

Kantoni Neufchâteau (frëngjisht: Canton de Neufchâteau) është një kantondepartamentin Vosges, rajonin LorraineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Neufchâteau. Ka sipërfaqe 304.49km2 dhe popullsi 13763 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Neufchâteau aktualisht përbëhet nga 25 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011 - 2014 - Simon Leclerc

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]