Lista e arbëreshëve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Arbëreshët janë shqiptarë etnikë të vendosur në Italinë Jugore, ose pasardhës të tyre. Disa kanë arritur të dallohen në një larmi fushash, në Itali apo në vende të tjera.

Kryeministrat e Italisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Francesco Crispi – Kryeministër i Italisë nga viti 1887 deri në 1891, ndër protagonistët kryesorë të Risorgimento -s italiane. [1] [2]

Politikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkenca dhe akademi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Letërsi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ushtarakë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Biznesi dhe shoqëria civile[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fetarë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kinema[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arte dhe argëtim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Modele[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Cecilia Bolocco - Aktorja kiliane, prezantuesja e TV dhe mbretëresha e bukurisë e cila u kurorëzua Miss Universo Chile 1987 dhe Miss Universe 1987 [30]
 • Diana Bolocco - Gazetare kiliane, e njohur si motra e Cecilia Bolocco, Miss Universe 1987 [30]
 • Valeria Mazza – modele argjentinase
 • Graciela Alfano – artiste, modele, aktore dhe vedete argjentinase

Sport[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Wright, Conflict on the Nile, p. 61
 2. ^ a b Gilmour, The Pursuit of Italy
 3. ^ Hanlon, G. (2014). The Hero of Italy: Odoardo Farnese, Duke of Parma, His Soldiers, and His Subjects in the Thirty Years' War. OUP Oxford. ISBN 9780199687244. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Coetzee, D.; Eysturlid, L.W. (2013). Philosophers of War: The Evolution of History's Greatest Military Thinkers [2 Volumes]: The Evolution of History's Greatest Military Thinkers. ABC-CLIO. ISBN 9780313070334. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Murray, J.; BLEWITT, O.; PENTLAND, J.B. (1868). A Handbook for Travellers in Southern Italy ... Sixth edition [of the work originally written by Octavian Blewitt], revised and corrected on the spot. [The editor's preface signed: J. B. P., i.e. Joseph B. Pentland.]. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Hanlon, G.; Hanlon, U.R.P.G. (2008). The Twilight of a Military Tradition: Italian Aristocrats and European Conflicts, 1560-1800. Taylor & Francis. ISBN 9781135361433. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Lawrence, D.R. (2009). The Complete Soldier: Military Books and Military Culture in Early Stuart England, 1603-1645. Brill. ISBN 9789004170797. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Metamorphosis Transylvaniae. Taylor & Francis. 2014. ISBN 9781317856641. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "IGSN 9 – Nuove notizie sulla famiglia paterna di Gramsci". www.internationalgramscisociety.org. Marrë më 15 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Italiani di origine albanese che si sono distinti nei secoli | Il Torinese | Quotidiano on line di Informazione Società Cultura". www.iltorinese.it (në italisht). 8 janar 2016. Marrë më 2018-05-05.
 11. ^ a b "The DioGuardi Family Story". Marrë më 12 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ a b "Kara DioGuardi". TV.com. CBS Interactive. Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2009. Marrë më 12 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Marchianò, Francesco. "Terenzio Tocci: una vita per l'Albania". Nga Gajdhuret. Arkivuar nga origjinali më 2014-04-22. Marrë më 2014-04-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Robert Elsie (2010). Historical Dictionary of Albania (në anglisht). Rowman & Littlefield, 2010. fq. 106109. ISBN 9780810861886.
 15. ^ Mann, Stuart Edward (1955). Albanian literature: an outline of prose, poetry, and drama, by Stuart Edward Mann, p.111. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Di Marco & Musco, Aspetti della cultura bizantina ed albanese in Sicilia, p. 85
 17. ^ "Juana María Ferrari, de ascendencia italiana y albanesa. Francisco Sabato, de origen italiano"
 18. ^ Halla, Barbara (2019-02-20). "Barren Landscape: Who is Afraid of Albanian Women?". Asymptote (në anglisht). Marrë më 2021-03-17.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 19. ^ Shukriu, Edi (2016-08-17). "Kristina Gentile Mandala, one of the first Albanian writers". Gentlewomen (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2019. Marrë më 2021-03-17.
 20. ^ Shukriu, Edi (2000). Gra të shquara shqiptare: I. Forumi i Gruas i LDS-së.
 21. ^ "Some Sicilian History-The Arberesh". genealogy (në anglisht). Marrë më 2020-02-11.
 22. ^ "Contessa Entellina". wikipedia (në anglisht). Marrë më 2020-02-11.
 23. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 9 prill 2022. Marrë më 27 shtator 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 24. ^ "Eparchia di Lungro degli Italo–Albanesi dell'Italia Continentale" (PDF). webdiocesi.chiesacattolica.it. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 17 dhjetor 2014. Marrë më 7 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Mike Bongiorno war vielleicht albanischer Herkunf". 2009-09-04. Marrë më 2018-11-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Dalgarno, Paul (19 korrik 2008). "A PIECE OF MY MIND: Gabriella Cilmi, singer-songwriter". The Herald. Newsquest. Marrë më 18 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Gabriella Cilmi: Meet the teen queen who is the sound of summer". The Independent. 19 korrik 2008. Arkivuar nga origjinali më 29 korrik 2008. Marrë më 18 tetor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Official Website". Marrë më 17 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ a b Schipa, Tito (2004). Tito Schipa. fq. 25. ISBN 9788882340407. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ a b "Bolocco family in Chile". Arkivuar nga origjinali më 2011-07-14. Marrë më 2010-02-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Çka e lidh Antonio Candrevan e Lazios me Skënderbeun? - Telegrafi". 8 dhjetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2015. Marrë më 19 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "Lajmexpress.com". lajmexpress.com. Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2015. Marrë më 19 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Falconara Albanese accoglie l'Asso laziale Antonio Candreva". 10 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ Stracan, Aurora. "Il calciatore Antonio Candreva opsite a Falconara Albanese - Jemi - Il portale per gli arbëreshë". www.jemi.it. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Calciomercato Roma, Musacchio è il primo rinforzo" [Calciomercato Roma, Musacchio is first addition] (në italisht). Roma Today. 27 prill 2012. Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2015. Marrë më 1 shtator 2014.
 36. ^ a b "Lojtari i Schalkes me origjinë shqiptare, Panucci i bën ftesën" [Schalke player with Albanian origin, Panucci calls him up]. Jeta osh qef. 22 nëntor 2018. Arkivuar nga origjinali më 23 nëntor 2018. Marrë më 23 nëntor 2018.