Ndryshimi mes inspektimeve të "Kazakistani"

Jump to navigation Jump to search
51 bytes added ,  3 vjet më parë
v
Shtova koordinatat
v (Shtova koordinatat)
 
{{coord|48|N|69|E|source:wikidata|display=title}}
{{KUTIAKazakistani}}
'''Kazakistani''' (kazakisht: Қазақстан, ''Qazaqstan''; rusisht: Казахстан, ''Kazahstán''), zyrtarisht '''Republika e Kazakistanit''', është vend në [[Azia Qendrore|Azinë Qendrore]] dhe [[Evropë]]. I radhitur i nënti për nga sipërfaqja, si dhe më i madhi në botë si vend jobregdetar.<ref>Agjencia Statistikore e Republikës së Kazakistanit (ASRK). 2005. Treguesit kryesorë demografikë. Gjendet në http://www.stat.kz</ref><ref>United States Central Intelligence Agency (CIA). 2007. “Kazakhstan”, The World Factbook. On-line; gjendet në https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/kz.html</ref> Ka 2.727.300 km² (më shumë se [[Evropa Perëndimore]]). Kufizohet me [[Rusia|Rusinë]], [[Kirgistani|Kirgizinë]], [[Turkmenistani]]n, [[Uzbekistani]]n dhe [[Republika Popullore e Kinës|Republikën Popullore të Kinës]]. Vendi ka dalje të konsiderueshme në [[Deti Kaspik|Detin Kaspik]].

Menyja e navigimit