Ndryshimi mes inspektimeve të "Kanadaja"

Jump to navigation Jump to search
35 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(U kthye versioni 861956 i bërë nga Falgburg (diskutimet))
 
== Historia ==
NdersaNdërsa traditat e aborigjenëve ishte që banorët e hershëm kishin trasheguartrashëguar pjesë te Kanada-së qe nga agu i kohës, studimet e arkeologjistëve tregojnë prezencen njerëzore ne veri [[Yukon]] rreth 26,000 vjet më parë, dhe ne jug të [[Ontario]] rreth 9,500 vjet më para. EvropianetEvropianët e pareparë erdhën kur [[Vikingët]] u vendosën përkohësisht ne [[L'Anse aux Meadows]] pas vdekjes se Krishtit. Evropianët e ardhshëm që eksploruan bregdetin e Kanada-së Atlantike ishin [[John Cabot]] ne 1497 dhe [[Martin Frobisher]] ne 1576 nga Anglia, dhe [[Jacques Cartier]] ne 1534 dhe [[Samuel de Champlain]] në 1603 nga Franca. Ligjet e para te perhershmepërhershme europiane u themeluan nga francezetfrancezët ne [[Port Royal]] ne 1605 dhe [[Quebec City]] ne 1608, dhe nga britaniket ne [[Newfoundland]] rreth 1610. Eksploruesit europian sollensollën semuendjetsëmundjet europiane, te cilat u perhapenpërhapën ne menyremënyrë te shpejteshpejtë midis aborigjeneveaborigjenëve, gjë e cila solli uljen e popullsisë aborigjene.
 
== Politika ==
Kanada është një vend mërgimtarësh (emigrantëve) dhe kultura e sajë është një mikro mozaik i kulturës botërore. Në këtë mozaik kanadezë edhe kultura e krijuar mbi themelet shqiptare ka arritur të zhvillohet në një shkallë organizimi shoqërorë në bashkësi kulturore. Për zhvillimin e më tutjeshëm të kësaj kultre përkujdesen organizata e bashkësi të ndryshme shoqërore shqiptare dhe kandeze që në gjirin e vetë kanë shqiptarë dhe fëmijt e tyre me shtetësi kanadeze dhe pjestarë tjerë të kësaj shtetësie.
 
Si elemente të kësaj kulture është edhe shkolla shqipe "NeneNënë Tereza" në Montreal, themelar më [[19 Janar]] [[2002]] nga [[Bashkësia Shqiptare e Kubekut ne Montreal]]
 
== Të tjera ==
* Gjuha
Kanadaja ka dy gjuhegjuhë zyrtare, anglishten dhe frengjishten, prej 59.7% dhe 23.2% e popullsisepopullsisë perkatesisht. Kjo e benbën KanadaneKanadanë njenjë shtet bilingual.
* Himni Kanadez
 
670

edits

Menyja e navigimit