Hassiumi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Hassium)

Hassium është element kimik artificial dhe radioaktiv i zbuluar nga Instituti për jone të rënda (Institut für Schwerionenforschung) në Darmstadt, Gjermani. Hassium quhet në latinisht shteti federal (Bundesland) Hessen.


Përbërja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombinimet kimike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përdorimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Nuvola apps edu science.svg Ky artikull nga Kimia është i cunguar. Ti mund të ndihmosh Wikipedian duke e përmirësuar këtë artikull.