Kantoni Évran

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Évran
Canton d'Évran
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Bretagne
Departamenti Côtes-d'Armor
Arrondissement Dinan
Kryeqëndra Évran
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 119,97 km2
Popullsia 5.670 banorë 1999
Dendësia 47,26 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2214

Kantoni Évran (frëngjisht: Canton d'Évran) është një kantondepartamentin Côtes-d'Armor, rajonin Région BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Évran. Ka sipërfaqe 119.97km2 dhe popullsi 5670 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Évran aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Michel Daugan

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]