Kantoni Moncontour (Côtes-d'Armor)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Moncontour (Côtes-d'Armor)
Canton de Moncontour
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Bretagne
Departamenti Côtes-d'Armor
Arrondissement Saint-Brieuc
Kryeqëndra Moncontour
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 180 km2
Popullsia 11.152 banorë 1999
Dendësia 61,96 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2226
Kantoni Moncontour (Côtes-d'Armor) – harta_foto

Kantoni Moncontour (Côtes-d'Armor) (frëngjisht: Canton de Moncontour (Côtes-d'Armor)) është një kantondepartamentin Côtes-d'Armor, rajonin Région BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Moncontour. Ka sipërfaqe 180km2 dhe popullsi 11152 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Moncontour (Côtes-d'Armor) aktualisht përbëhet nga 10 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Jean-Jacques Bizien

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]