Kantoni Paimpol

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Paimpol
Canton de Paimpol
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Bretagne
Departamenti Côtes-d'Armor
Arrondissement Saint-Brieuc
Kryeqëndra Paimpol
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Popullsia 18.079 banorë 1999
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2228
Kantoni Paimpol – harta_foto

Kantoni Paimpol (frëngjisht: Canton de Paimpol) është një kantondepartamentin Côtes-d'Armor, rajonin Région BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Paimpol. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 18079 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Paimpol aktualisht përbëhet nga 7 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Eric Bothorel

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]