Kantoni Plestin-les-Grèves

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Plestin-les-Grèves
Canton de Plestin-les-Grèves
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Bretagne
Departamenti Côtes-d'Armor
Arrondissement Lannion
Kryeqëndra Plestin-les-Grèves
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Popullsia 9.803 banorë 2006
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2233

Kantoni Plestin-les-Grèves (frëngjisht: Canton de Plestin-les-Grèves) është një kantondepartamentin Côtes-d'Armor, rajonin Région BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Plestin-les-Grèves. Ka sipërfaqe 34.52 km2 dhe popullsi 9803 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Plestin-les-Grèves aktualisht përbëhet nga 9 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - André Coënt

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]