Kantoni Collinée

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Collinée
Canton de Collinée
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Bretagne
Departamenti Côtes-d'Armor
Arrondissement Dinan
Kryeqëndra Collinée
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 111,78 km2
Popullsia 4.315 banorë 1999
Dendësia 38,6 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2209

Kantoni Collinée (frëngjisht: Canton de Collinée) është një kantondepartamentin Côtes-d'Armor, rajonin Région BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Collinée. Ka sipërfaqe 111.78km2 dhe popullsi 4315 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Collinée aktualisht përbëhet nga 6 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Monique Haméon

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]