Kantoni Guingamp

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Guingamp
Canton de Guingamp
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Bretagne
Departamenti Côtes-d'Armor
Arrondissement Guingamp
Kryeqëndra Guingamp
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Popullsia 22.822 banorë 2007
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2216

Kantoni Guingamp (frëngjisht: Canton de Guingamp) është një kantondepartamentin Côtes-d'Armor, rajonin Région BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Guingamp. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 22822 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Guingamp aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2012-2014 - Didier Robert

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]