Kantoni Pléneuf-Val-André

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Pléneuf-Val-André
Canton de Pléneuf-Val-André
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Bretagne
Departamenti Côtes-d'Armor
Arrondissement Saint-Brieuc
Kryeqëndra Pléneuf-Val-André
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 129 km2
Popullsia 11.800 banorë 1999
Dendësia 91,47 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2232

Kantoni Pléneuf-Val-André (frëngjisht: Canton de Pléneuf-Val-André) është një kantondepartamentin Côtes-d'Armor, rajonin Région BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Pléneuf-Val-André. Ka sipërfaqe 129km2 dhe popullsi 11800 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Pléneuf-Val-André aktualisht përbëhet nga 5 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Yannick Morin

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]