Kantoni Caulnes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Caulnes
Canton de Caulnes
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Bretagne
Departamenti Côtes-d'Armor
Arrondissement Dinan
Kryeqëndra Caulnes
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 134,11 km2
Popullsia 5.298 banorë 1999
Dendësia 39,5 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2206

Kantoni Caulnes (frëngjisht: Canton de Caulnes) është një kantondepartamentin Côtes-d'Armor, rajonin Région BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Caulnes. Ka sipërfaqe 134.11km2 dhe popullsi 5298 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Caulnes aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Gérard Bertrand

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]