Kantoni Saint-Brieuc-Sud

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kantoni Saint-Brieuc-Sud
Canton de Saint-Brieuc-Sud
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Bretagne
Departamenti Côtes-d'Armor
Arrondissement Saint-Brieuc
Kryeqëndra Saint-Brieuc-Sud
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Popullsia 15.409 banorë 1999
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2245

Kantoni Saint-Brieuc-Sud (frëngjisht: Canton de Saint-Brieuc-Sud) është një kantondepartamentin Côtes-d'Armor, rajonin Région BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Brieuc-Sud. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 15409 banorë.

Administrimi[redakto | përpunoni burim]

Përbërja aktuale[redakto | përpunoni burim]

Kantoni Saint-Brieuc-Sud aktualisht përbëhet nga 1 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[redakto | përpunoni burim]

  • 2008-2014 - Christian Provost

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Shiko edhe[redakto | përpunoni burim]

Referime[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]