Kantoni Dinan-Ouest

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Dinan-Ouest
Canton de Dinan-Ouest
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Bretagne
Departamenti Côtes-d'Armor
Arrondissement Dinan
Kryeqëndra Dinan-Ouest
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 126,86 km2
Popullsia 24.519 banorë 2007
Dendësia 193,28 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2212

Kantoni Dinan-Ouest (frëngjisht: Canton de Dinan-Ouest) është një kantondepartamentin Côtes-d'Armor, rajonin Région BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Dinan-Ouest. Ka sipërfaqe 126.86km2 dhe popullsi 24519 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Dinan-Ouest aktualisht përbëhet nga 13 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - André Calistri

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]