Kantoni Perros-Guirec

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Perros-Guirec
Canton de Perros-Guirec
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Bretagne
Departamenti Côtes-d'Armor
Arrondissement Lannion
Kryeqëndra Perros-Guirec
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 102 km2
Popullsia 25.414 banorë 2006
Dendësia 249,16 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2229

Kantoni Perros-Guirec (frëngjisht: Canton de Perros-Guirec) është një kantondepartamentin Côtes-d'Armor, rajonin Région BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Perros-Guirec. Ka sipërfaqe 102km2 dhe popullsi 25414 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Perros-Guirec aktualisht përbëhet nga 9 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Sylvie Bourbigot

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]