Kantoni Saint-Amand-Montrond

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Saint-Amand-Montrond
Canton de Saint-Amand-Montrond
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Centre
Departamenti Cher
Arrondissement Saint-Amand-Montrond
Kryeqëndra Saint-Amand-Montrond
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 182,35 km2
Popullsia 17.517 banorë 1999
Dendësia 96,06 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1822

Kantoni Saint-Amand-Montrond (frëngjisht: Canton de Saint-Amand-Montrond) është një kantondepartamentin Cher, rajonin Région CentreFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Amand-Montrond. Ka sipërfaqe 182.35km2 dhe popullsi 17517 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saint-Amand-Montrond aktualisht përbëhet nga 13 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]