Kantoni Les Aix-d'Angillon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Aix-d'Angillon
Canton des Aix-d'Angillon
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Centre-Val-de-Loire
Departamenti Cher (departament)
Arrondissement Arrondissement de Bourges
Kryeqëndra Les Aix-d'Angillon
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 269,86 km2
Popullsia 12.466 banorë 1999
Dendësia 46,19 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1801

Kantoni Les Aix-d'Angillon (frëngjisht: Canton des Aix-d'Angillon) është një kantondepartamentin Cher, rajonin Centre-Val-de-LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Les Aix-d'Angillon. Ka sipërfaqe 269.86km2 dhe popullsi 12466 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Les Aix-d'Angillon aktualisht përbëhet nga 12 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]