Jump to content

Tenezhdolli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Teneshdolli)
Tenezhdolli
Kulinë
Fshat

Tenezhdoll është një vendbanim në komunën e Prishtinës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Kulinë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Tenezhdoll shtrihet në një pozitë gjeografike shumë të mirë dhe lidhet në magjistralen Prishtinë - Besianë, në kilometrin 15-të nga Prishtina. Vendbanimi kufizohet në perëndim me fshatin Lupç i Poshtëm në veri me fshatin Lluzhan, në lindje me fshatin Seroc, dhe në jug me atë Vranidoll, ky fshat është fshati i fundit i komunës së Prishtinës që kufizohet me Besianën përgjat magjistrales.

Fshati posedon ujësjellsin nga liqeni i Batllavës dhe telefonin fikse nje pjesë e fshatit, ndërsa për fat të keq rruga është akoma e pa shtruar në asfaltë. Fshatin Tenezhdoll gjithashtu e përshkruan lumi Llap qe ka një bukuri të veçantë, gjithashtu edhe malin e quajtur Kulina qe njihet për banim të Ilirive qe gjenden edhe mure të banimit të kohës së lasht.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të fundit të popullsisë 2011, fshati paska 359 banorë. Të gjithë (100 %) u deklaruan si shqiptarë.[1]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati ka shkollën fillore prej klasës së parë deri të nëntën.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë luftës fshati Tenezhdoll ka pësuar dëme të mëdha në pronat private si shtëpi, objekte, lokale etj, por me angazhimin e madh të njerzve të fshatit i kanë ndërtuar dhe rregulluar të gjitha ato shtëpi që kanë qenë të djegura dhe të dëmtuara gjatë luftë së fundit nga okupatori shekullor serb.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ethnic composition of Kosovo 2011. Shqyrtuar: 20 korrik 2018.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]