Tenezhdolli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Teneshdolli)
Shko te: navigacion, kërko
Tenezhdoll
Kulinë
Fshat
Vendndodhja
Tenezhdoll is located in Kosova
Tenezhdoll
Tenezhdoll
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Prishtinë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 617 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 47′ 16″ Veri

21° 10′ 16″ Lindje

Tenezhdoll është një vendbanim në komunën e Prishtinës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Kulinë.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Fshati Tenezhdoll shtrihet në një pozitë gjeografike shumë të mirë dhe lidhet në magjistralen Prishtinë - Besianë, në kilometrin 15-të nga Prishtina. Vendbanimi kufizohet në perëndim me fshatin Lupç i Poshtëm në veri me fshatin Lluzhan, në lindje me fshatin Seroc, dhe në jug me atë Vranidoll, ky fshat është fshati i fundit i komunës së Prishtinës që kufizohet me Besianën përgjat magjistrales.

Fshati posedon ujësjellsin nga liqeni i Batllavës dhe telefonin fikse nje pjesë e fshatit, ndërsa për fat të keq rruga është akoma e pa shtruar në asfaltë. Fshatin Tenezhdoll gjithashtu e përshkruan lumi Llap qe ka një bukuri të veçantë, gjithashtu edhe malin e quajtur Kulina qe njihet për banim të Ilirive qe gjenden edhe mure të banimit të kohës së lasht.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ka rreth 50 shtëpi dhe afër 500 banorë.

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Fshati ka shkollën fillore prej klasës së parë deri të nëntën.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjatë luftës fshati Tenezhdoll ka pësuar dëme të mëdha në pronat private si shtëpi, objekte, lokale etj, por me angazhimin e madh të njerzve të fshatit i kanë ndërtuar dhe rregulluar të gjitha ato shtëpi që kanë qenë të djegura dhe të dëmtuara gjatë luftë së fundit nga okupatori shekullor serb.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]