Kafshët Fantastike: Të Fshehtat e Urtimorit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kafshët Fantastike: Të Fshehtat e Urtimorit
Regjia ngaDavid Yates
Shkruar ngaJ. K. Rowling
Bazuar nëPersonazhet e krijuara nga J. K. Rowling
ProdhuesiDavid Heyman
J. K. Rowling
Steve Kloves
Lionel Wigram
LuajnëEddie Redmayne
Katherine Waterston
Dan Fogler
Alison Sudol
Ezra Miller
Callum Turner
William Nadylam
Poppy Corby-Tuech
Jessica Williams
Jude Law
Mads Mikkelsen
KinematografiaGeorge Richmond
MontazhiMark Day
MuzikaJames Newton Howard

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaWarner Bros. Pictures
Data e publikimit
15 prill 2022
ShtetetShtetet e Bashkuara
Mbretëria e Bashkuar

Kafshët Fantastike: Të Fshehtat e Urtimorit është një film në ardhje i zhanrit fantazi me regji nga David Yates, me një skenar nga J. K. Rowling dhe Steve Kloves, nga një histori origjinale e Rowling. Një bashkëprodhim amerikan dhe britanik, është vazhdim i Kafshët Fantastike: Krimet e Grindelvaldit (2018), filmi i tretë në serinë e filmave Kafshët Fantastike dhe i njëmbëdhjeti në universin Wizarding World. Në rolet kryesore janë të përfshirë Eddie Redmayne, Katherine Waterston, Dan Fogler, Alison Sudol, Ezra Miller, Callum Turner, William Nadylam, Poppy Corby-Tuech, Jessica Williams, Jude Law dhe Mads Mikkelsen. I vendosur disa vjet pas Krimeve të Grindelvaldit, ai tregon Albus Urtimorin që ngarkon Newt Scamander dhe aleatët e tij me një mision që i çon ata në mesin e ushtrisë së magjistarit të errët Gellert Grindelwald.

Xhirimet kryesore ishte vendosur të fillonin në fillim të vitit 2020, por u shtynë për shkak të pandemisë së COVID-19; xhirimet filluan në shtator 2020. Pas dështimeve të pandemisë dhe zëvendësimit të Johnny Depp me Mikkelsen, dalja e filmit u shty më 15 korrik 2022, para se të vendoset përfundimisht më 15 prill 2022.

Skenari[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa vjet pas ngjarjeve të Krimeve të Grindelvaldit, historia zhvillohet pjesërisht në Rio de Zhaneiro, Brazil, dhe pjesërisht në Berlin, Gjermani dhe çon në përfshirjen e Botës Magjike në Luftën e Dytë Botërore. Me fuqinë e Grindelvaldit, Albus Urtimori ua beson Newt Scamander-it dhe miqve të tij një mision që do të çojë në një përplasje me ushtrinë e Grindelvaldit dhe do ta bëjë Urtimorin të mendojë se sa gjatë do të qëndrojë në krahë në luftën që po afrohet.

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Eddie Redmayne si Newt Scamander:
  Një punonjës i Ministrisë Britanike të Magjisë në Divizionin e Kafshëve të Departamentit për Rregullimin dhe Kontrollin e Krijesave Magjike, si dhe një magjizoolog i vetëshpallur. Ai luajti një pjesë në korrigjimin e ngjarjeve të një sulmi të dhunshëm në New York City në Dhjetor 1926 që përfshinte magjistarin e errët Gellert Grindelwald . Ai është një i besuar i Albus Dumbledore, pavarësisht se ishte një i përjashtuar nga qarqe të caktuara të Komunitetit Magjistar Britanik për shkak të së kaluarës së tij me kuadrate.
 • Katherine Waterston si Tina Goldstein: Një Kongres magjik i promovuar i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (MACUSA shkurt) Gruaja eventuale e Auror dhe Newt.
 • Dan Fogler si Jacob Kowalski : A Jo-Maj veteran i Luftës së Parë Botërore, pronar i një furre, mik i Newt, dhe ish-dashnor i Queenie.
 • Alison Sudol si Queenie Goldstein : Motra më e bukur dhe e gjallë e Tinës, e cila punoi së bashku me të në Byronë Federale të Lejeve të Shkopit pasi Tina dikur ishte ulur. Ajo është një legjislaturë e fuqishme natyrore. Pasi u bind se Grindelwald do ta realizojë ëndrrën e saj për t'u martuar me Jakobin, ajo bashkohet me të, duke braktisur përfundimisht të dashurin dhe motrën e saj.
 • Ezra Miller si Credence Barebone:
  Fëmija i adoptuar i shqetësuar i Mary-Lou Barebone, i abuzuar rëndë dhe i shtypur. I zemëruar nga trajtimi i njerëzve ndaj tij, gjatë incidentit të vitit 1926 ai la parazitin e tij Obscurus të lirë në New York City, duke shkaktuar shkatërrim të gjerë. Ai mbijetoi në një fragment të vogël Obscurus dhe u kërkua nga Grindelwald. Ai fillimisht besonte se ishte Corvus Lestrange, gjysmë vëllai i vdekur i Leta Lestrange. Në fund të filmit të dytë, megjithatë, Grindelwald pretendoi se emri i tij i vërtetë është Aurelius Dumbledore dhe se vëllai i tij, Albus, do të kërkonte ta vriste.
 • Callum Turner si Theseus Scamander:
  Vëllai i madh i Newt Scamander i cili është një punonjës i përkushtuar dhe besnik në Ministrinë Britanike të Magjisë . Ai është i famshëm për titullin "hero i luftës" për shfaqjen e tij të shkëlqyer të trimërisë dhe bujarisë në Luftën e Parë Botërore . Ai vazhdimisht përpiqet të zbusë Newt në më shumë elegancë në mënyrë që të pranohet më mirë në shoqëri. Ai humbi të fejuarën e tij Leta Lestrange në shtator 1927, pasi ajo sakrifikoi veten në tubimin e Grindelwald në Pere Lachaise, Paris për të shpëtuar vëllezërit Scamander.
 • Poppy Corby-Tuech si Vinda Rosier: Ndjekësi besnik i krahut të djathtë të Grindelwald.
 • Jessica Williams si profesoreshë Eulalie "Lally" Hicks: Profesore e Shkollës së Magjisë dhe Magjistarisë Ilvermorny .
 • Jude Law si Albus Urtimori:
  Një magjistar jashtëzakonisht me ndikim dhe i fuqishëm në Komunitetin Britanik të Magjistarëve, i njohur në Ministrinë Britanike të Magjisë dhe në të gjithë botën magjistare për shkëlqimin e tij akademik, dhe një profesor i Mbrojtjes kundër Arteve të Errëta në Shkollën e Magjisë dhe Magjistarisë Hogwarts . Ai mban një pakt gjaku me Grindelwald, me të cilin kishte një marrëdhënie të ngushtë si adoleshent, duke i parandaluar ata të luftonin me njëri -tjetrin.
 • Mads Mikkelsen si Gellert Grindelwald:
  Një magjistar famëkeq i errët i errët, i cili shkaktoi dhunë masive, terror dhe kaos në të gjithë globin, duke kërkuar të drejtonte një Rend të ri Botëror Magjistar bazuar në besimin e tij të fortë në superioritetin magjistar. Ai kishte një marrëdhënie të ngushtë me Dumbledore si adoleshent. Mikkelsen zëvendëson Johnny Depp, i cili portretizoi personazhin në filmat e mëparshëm. Në zëvendësimin e Depp, Mikkelsen vuri në dukje se do të ishte një "vetëvrasje krijuese" të kopjoni portretet e Depp ose Colin Farrell si Grindelwald, pasi kishte zhvilluar mendimin e tij për personazhin dhe pranoi se duhet të ketë një "urë" midis performancës së Depp dhe e tij, duke qenë një tifoz i Depp që nga filmat e tij të hershëm.
 • Victoria Yeates si Bunty: Asistentja e Newt Scamander.
 • William Nadylam si Yusuf Kama: Një Magjistar Francez me prejardhje senegalease dhe aleat i Newt, i cili më parë u përpoq të vriste Credence ndërsa besonte se ai ishte vëllai i tij gjysmë Corvus.
 • Richard Coyle
 • Oliver Masucci si Shef i Konfederatës Ndërkombëtare të Magjistarëve.

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në tetor 2014, Warner Bros. Pictures e shpallën filmin si "të paktën" një trilogji me pjesën e tretë që do të dalë në treg më 20 nëntor 2020. Në korrik 2016, regjisori David Yates konfirmoi se J. K. Rowling kishte ide për skenarin e filmit të tretë. Në tetor 2016, u raportua se seria e filmave Kafshët Fantastike do të përbëhej nga pesë filma, dhe Eddie Redmayne do të kthehej në të gjithë filmat për të luajtur rolin kryesor të Newt Scamander, me producentët Rowling, David Heyman, Steve Kloves dhe Lionel Wigram.[1] Në nëntor 2016, Yates zbuloi se do të bënte regjinë për të pesë filmat, duke thënë "Më pëlqen të bëj filma, dhe kam një ekip të mrekullueshëm, të gjithë janë si një familje".[2]

Në tetor 2018, Johnny Depp la të kuptohej se mund të kthehej për të portretizuar Gellert Grindelvaldin për filmin e tretë, i cili do të fillonte xhirimet në mesin e vitit 2019.[3] Në nëntor 2019, Warner Bros lëshoi një deklaratë për shtyp duke njoftuar vendndodhjen e filmit në Brazil, një fillim pranveror i prodhimit të 2020, dhe se Steve Kloves, i cili më parë kishte shërbyer si skenarist në filmat Harry Potter, iu bashkua projektit si bashkë- shkrimtar.

Aktrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në mars 2020, Jude Law, Johnny Depp, Ezra Miller, Alison Sudol, Dan Fogler, Callum Turner, Katherine Waterston dhe Jessica Williams u zbuluan se do të përsëritnin rolet e tyre nga filmat e mëparshëm, së bashku me Redmayne. Më 6 nëntor, Depp njoftoi se nuk do të përsëriste rolin e tij si Grindelwald pasi u kërkua nga Warner Bros të jepte dorëheqjen për shkak të problemeve të tij personale ligjore. Depp kishte xhiruar vetëm një skenë në Londër pasi filloi prodhimi në shtator 2020, dhe kontrata e tij përcakton që ai të paguhet pavarësisht nëse filmi ishte përfunduar apo jo. Raportohet se paga e Depp ishte diku midis 10 - 16 milion dollarë. Më 25 nëntor 2020, Warner Bros. njoftoi se Mads Mikkelsen do ta zëvendësonte Depp në rolin e Grindelvaldit.

Xhirimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhirimet kryesore ishte planifikuar të fillonin më 16 mars 2020, por u shtynë pikërisht atë ditë për shkak të pandemisë së COVID-19. Xhirimet filluan zyrtarisht më 20 shtator, me masat paraprake të sigurisë për të mbajtur kastin dhe ekuipazhin të sigurt nga COVID-19.[4] Më 3 shkurt 2021, xhirimet në Warner Bros. Studios, Leavesden në Mbretërinë e Bashkuar u ndalën pasi një anëtar i ekuipazhit doli pozitiv për COVID-19. Kompozitori James Newton Howard konfirmoi më vonë atë muaj se prodhimi kishte përfunduar xhirimet.

Publikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi fillimisht ishte planifikuar të dilte më 12 nëntor 2021,[5] por pas largimit të Depp, rishikimi i rolit të tij me Mikkelsen dhe pandeminë së COVID-19, Warner Bros. e zhvendosi publikimin më 15 korrik 2022. Në shtator 2021, publikimi i filmit u kthye përpara tre muaj deri më 15 prill 2022, së bashku me shpalljen e titullit të plotë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Khatchatourian, Maane; McNary, Dave (13 tetor 2016). "'Fantastic Beasts and Where to Find Them' to Be Five-Film Franchise". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2016. Marrë më 2 nëntor 2016.
 2. ^ Lee, Ashley (11 nëntor 2016). "David Yates Says He's Directing All Five 'Fantastic Beasts' Films". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2016. Marrë më 12 nëntor 2016.
 3. ^ Barlow, Helen (9 tetor 2018). "Johnny Depp on 'The Crimes of Grindelwald' and His Most Iconic Roles". Collider (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2018. Marrë më 12 tetor 2018.
 4. ^ Siegel, Tatiana (9 nëntor 2020). "Behind Warner Bros.' Decision to Sever Ties With Johnny Depp". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 nëntor 2020. Marrë më 9 nëntor 2020.
 5. ^ Welk, Brian (29 prill 2019). "Third 'Fantastic Beasts' Movie to Open November 2021". The Wrap (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 prill 2019. Marrë më 23 korrik 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]