Prekazi i Epërm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Prekaz i Epërm
Fshat
Vendndodhja
Prekaz i Epërm is located in Kosova
Prekaz i Epërm
Prekaz i Epërm
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Skënderaj
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Drenicë
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Kodi Postal 41000
Targa 02
Koordinatat 42° 46′ 47″ Veri

20° 49′ 47″ Lindje

Popullsia 2126 banorë (2011)

Prekaz i Epërm është një vendbanim në komunën e Skënderajt, Kosovë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë e vitit 2011, Prekazi i Epërm kishte 2126 banorë. 2121 (99,76 %) ishin shqiptarë.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]