Prelloci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Prelloc
Gojfilë
Fshat
Vendndodhja
Prelloc is located in Kosova
Prelloc
Prelloc
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Skënderaj
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Drenicë
Lartësia 802 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 44′ 21″ Veri

20° 53′ 25″ Lindje

Prelloc është një vendbanim në komunën e Skënderajt, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Gojfilë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Prelloc shtrihet ne qender te krahines se drenices, pjese perberse e komunes se Skënderajt. Prelloci eshte nje fshat kodrinor malor qe perball ka Qyqavicen. ne vete ngerthen rethe 60 shtëpi, me tri lagje: Lagjeja Nura, Lagjeja Sejdiu dhe Lagjeja Deliu. Ne fshate ekzistojne këta mbiemra: Nura; Sejdiu; Deliu, Rexhepi; Zymeri; Mehmeti; Ahmeti; Haliti etj....

Toponimet e fshatit janë:

 • Te Kodrat,
 • Livadhet e Reja
 • Livadhet e Biges
 • Arat e Biges
 • Arat e Gjata,(Gata)
 • Arat e Gofileve
 • Arat e Islamit
 • Arat e Kodrës
 • Arat e Mberëtreshës,janë arat ne pronësi shtëtrore
 • Te Ulzajat,male me shkurra
 • Te Gofilet, male me shkurra
 • Te Zhiginat, male
 • Te Zakutat, male
 • Te Shavarinat, male me shkurra
 • Fusha e Gofileve, fushe me një lloje lulje e qujtur gofile
 • Te Kroni - është burim krysore i ujit të fshatit, te Lagjës Nura
 • Kroni i Mollës
 • Kroni i Bubës, njihet si një burim me i vjetri
 • Kroni i Bigës, një burim shume i rëndësishem te Lagjeja Sejdiu
 • Fusha e Vijës
 • Fusha te Ulzajat
 • Bunari i Nurës
 • Bunari i Hasanit
 • Bunari i Gofileve
 • Lama e Ilazit, për shirjen e grurit ne lagjen e Nurajve
 • Kërrshi i Nurajve
 • Kërrshi i Dellit
 • Varrezat e Kodrave

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]