Jump to content

Komuna e Skënderajit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Komuna e Skënderajt)

Ky artikull merret me Komunën e Skënderajit. Për qytetin e Skënderajit shiko në faqen përkatëse.

Pozita e komunës së Skënderajit në hartën e Kosovës

Komuna e Skënderajit është një komunë në Kosovë. Ndodhet në Rajonin e Mitrovicës. Selia administrative e komunës është qyteti i Skënderajit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Skënderajit ndodhet në pjesën qendrore të Kosovës. Në juglindje, kufizohet me komunën e Drenasit, në jug-perëndim me komunën e Klinës, në verilindje me Vushtrrinë dhe Mitrovicën, në veri me Zubin Potokun dhe në veriperëndim me komunën e Burimit. Zona e komunës ka një sipërfaqe prej 378 km². Së bashku me komunat Mitrovica e Veriut dhe Mitrovica e Jugut, Vushtrria, Albanikut, Zubin Potokut dhe Zveçanit, formon Rajonin e Mitrovicës .

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjistrimi i vitit 2011 tregoi se komuna e Skënderajit kishte një popullsi prej 50,858, prej të cilëve 50.685 (99.66%) u deklaruan shqiptarë, 50 si serbë, 42 si boshnjakë, dhjetë si Ashkali dhe shtatë si pjesëtarë të kombësive të tjera.

Regjistrimi 1948 1953 1961 1971 1981 1991 2011
Banorët [1] 23774 26166 30308 36650 46927 55471 50858

Vendbanime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Skjënderajit ka gjithsej 49 vendbanime.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kosovo censuses". pop-stat.mashke.org (në anglisht). Marrë më 2018-01-21.
Stema e shtetit
Deklarata Kushtetuta Republika e Kosovës SHPK TMK
Gjykata Kuvendi Kryetari Qeveria Shërbimet
Komunale : Artana  · Dardana  · Deçani  · Sharri  · Drenasi  · Ferizaj*  · Fushë Kosova  · Gjakova*  · Gjilani*  · Graçanica  · Hani Elezit**  · Burimi  · Juniku  · Kaçaniku  · Klina  · Kllokoti  · Albaniku  · Lipjani  · Malisheva  · Mamusha  · Mitrovica*  · Kastrioti  · Parteshi  · Peja*  · Podujeva  · Prishtina*  · Prizreni*  · Rahoveci  · Ranillugu  · Shtërpca  · Shtime  · Skënderaj  · Theranda  · Vitia  · Vushtrria  · Zubin Potoku  · Zveçani
Rajonale : Gjakova ·  Gjilani · Mitrovica · Peja · Prizreni · Prishtina · Ferizaj