Sopia (Therandë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sopi
Fshat
Vendndodhja
Sopi is located in Kosova
Sopi
Sopi
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prizren
Komuna Therandë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 20′ 11″ Veri

20° 50′ 39″ Lindje

Sopi është një vendbanim në komunën e Therandës, Kosovë. Sopia në tri vitet e fundit ka arritur një zhvillim ekonomik të hovshëm falë ndërtimeve të shumta që po bëhen, të cilat ndikojnë dukshëm në rritjen e ekonomisë. Sopia gjendet në pjesën juglindore të Therandës (Suharekës) rreth 2.8 km larg. Sopia ka rreth 450 shtëpi, rreth 2750 banorë.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]