Studençani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Studençan
Gurrë
Fshat
Vendndodhja
Studençan is located in Kosova
Studençan
Studençan
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prizren
Komuna Therandë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 345 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 21′ 31″ Veri

20° 45′ 31″ Lindje

Studençan është një vendbanim në komunën e Therandës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Gurrë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studençani gjendet në komunën e Therandës, në Republikën e Kosovës, 5km (në lindje) nga qendra e qytetit të Therandës.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati ka mbi 600 shtëpi, me mbi 5500 banor dhe nga këto 5500, rreth 2000 jetojnë në mërgim.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studençani është një ndër fshatrat më të vjetra shqiptare. Studençani është një ndër qendrat ku UÇK-ja ka qenë më aktive (sa i përket komunës së Therandës), me rreth 200 ushtarë. Nga 1998-99 Studençani është sulmuar dhe djegur 3 herë nga okupatori serb. Në ofensivën e 3-të më 1999, vetëm 5 shtëpi kanë mbetur pa u djegur. Tani pothuajse fshati është rindërtuar rreth 95% dhe dita-ditës po shëndrohet në një nga fshatrat më të bukura të vendit. Megjithatë papunësia është ende e lartë (25% deri në 50%???).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]