Jump to content

Studençani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Studençan
Gurrë
Fshat

Studençan është një vendbanim në komunën e Therandës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Gurrë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studençani gjendet në komunën e Therandës, në Republikën e Kosovës, 5km (në lindje) nga qendra e qytetit të Therandës.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati ka mbi 600 shtëpi, me mbi 5500 banor dhe nga këto 5500, rreth 2000 jetojnë në mërgim.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studençani është një ndër fshatrat më të vjetra shqiptare. Studençani është një ndër qendrat ku UÇK-ja ka qenë më aktive (sa i përket komunës së Therandës), me rreth 200 ushtarë. Nga 1998-99 Studençani është sulmuar dhe djegur 3 herë nga okupatori serb. Në ofensivën e 3-të më 1999, vetëm 5 shtëpi kanë mbetur pa u djegur. Tani pothuajse fshati është rindërtuar rreth 95% dhe dita-ditës po shëndrohet në një nga fshatrat më të bukura të vendit. Megjithatë papunësia është ende e lartë (25% deri në 50%???).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]