Ndryshimi mes inspektimeve të "Rahoveci"

Jump to navigation Jump to search
20 bytes added ,  8 vjet më parë
v
Robot: ndryshime kozmetike
v (r2.7.2) (roboti shtoj: fa:راهووس)
v (Robot: ndryshime kozmetike)
}}
 
'''Rahoveci''' është qytet dhe komunë në pjesën jug-perëndimore të Kosovës. Në veri kufizohet me [[Klinë]]n, në lindje me [[Suhareka|Suharekën]], në pjesën jugore gjendet komuna e [[Prizreni (komuna) |Prizrenit]], ndërsa ne tërë pjesën perëndimore kufizohet me komunën e [[Gjakova (komuna)|Gjakovës]]. Përafërsisht ka diku 276 km<sup>2</sup> dhe është vendbanim i 76.577 banorëve, sipas statistikave të vitit [[2002]].
 
== Pak histori ==
Rahoveci është njëri ndër qytetet më të vjetra të Kosovës. Më [[17 korrik]] te vitit [[1998]] filluan luftimet ndërmjet [[UÇK]]-ës dhe forcave serbe. Të premten me [[17 Korrik]] [[1998]] Ushtria Çlirimtare e Kosovës hyri në qytetin e Rahovecit. Në luftimet e UÇK-së kundër forcave paramilitare Serbe u vranë mbi 300 civil shqiptar dhe mbi 100 Serb. Betetë më të rëndësishme ishin: Beteja e Rahovecit, Beteja e Gradishit etj.
 
 
=== Kushtet klimatike ===
Ne territorin e Komunës së Rahovecit mbizotëron klimë kontinentale me ndikim mesdhetar. Reshjet vjetore në Rahovec arrijnë në 765 mm dhe temperatura mesatare e ajrit është 11,8 &nbsp;°C. Muaji me i nxehtë është Korriku me një temperature maksimale prej 38,5 º&nbsp;°C, ndërsa ne dimër muaji më i ftohtë është zakonisht muaji Shkurt, me një temperature minimale prej – 14,5 º&nbsp;°C. Më së shpeshti fryejnë ernat e veriut (11,8 %), veri-lindja (62 %), dhe perendimi (50 %), ndërsa më së paku fryjnë ernat e jlindjes (17 %), jugut (14 %) dhe jug-lindja (4 %).
 
=== Karakteristikat sizmike ===
 
== Popullsia ==
=== Struktura e vjetërsisë (struktura sipas moshës, mosha mesatarë) ===
Ka një popullsisë me moshë shumë të re- ajo e grupmoshave te reja nga zero ne 20 vjeç llogaritet të jenë 35.039 banorë, ose 47 % e numrit total të popullsisë sot.
 
|Tani (2005) ||76,577|| ||1,300<small>përaf.</small>||1,7<small>përaf.</small>|| 420<small>përaf.</small>|| 1,1 ||76,577
|-
|colspan="14" align=center style="background:#dcdcdc;"|<small>Burimi:1991 census, OSCE/KVM Report (January 1999), UNHCR/HCIC Kosovo, Database (December 1999), Community leaders’ information. 2002 -Directorate of Urbanism (only figures concerning Kosovo Albanian part of the population), Local Community Office, Community leaders’ information. All population figures are subject to a wide margin of error. It is noted that the 1991 census was highly politicized and is thus unreliable..<br />Ref: [[OSCE]] ([http://www.osce.org/item/1196.html PDF]/[http://www.osce.org/item/1196.html?html=1 HTML]) </small>'''
|}
 
:'''Hendboll:''' [[KH Rahoveci]], garon në Ligën e Parë të Kosovës
 
== Burim i të dhënave ==
* <small>Dokumente të [[OSCE]]-së të gjetura në internet në vitin [[2006]], për profilet e komunave të Kosovës: [http://www.osce.org/item/1196.html]</small>
* <small>Dokumente të [[Rrjeta Elektronike e Organizatave Mjedisore Kosovare|Rrjetës Elektronike të Organizatave Mjedisore Kosovare]] - Sharri.net [[2006]]: [http://www.sharri.net/admin/editor/downloads/komunat/rahoveci.pdf rahoveci.pdf]</small>
{{SistemishtetrorKSH|Shërbimet}}
 
[[CategoryKategoria:Rahovec| ]]
[[CategoryKategoria:Qytete në Kosovë]]
 
[[de:Rahovec]]

Menyja e navigimit