Dallime mes rishikimeve të "Jodi"

Jump to navigation Jump to search
No change in size ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
Masa atomike eshte 253.81 gr/mol.
Dendesia e jodit eshte 4940 kg/m3
Jodi formon kristale te sistemit rombik me ngjyre te murrme te erret (hiri) dhe shfaq shkelqim metalikmetakil.
Avujt e tij kane ngjyre vjollce me ere jo te kendshme (te ngjashme pak me klorin ose bromin)
Eshte percjelles I keq I nxehtesise dhe elektricitetit.
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve