Dallime mes rishikimeve të "Jodi"

Jump to navigation Jump to search
11 bytes removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Ai tretet mire ne alkool etilik dhe akoma me mire ne eter dietilik, ne sulfur karboni, benzen, kloroform e ne tretes te tjere organike.
Jodi molekular mund te perftohet nga oksidimi i dy joneve I- me klorin:
<chem> 2 I− + Cl2 -> I2 + 2 Cl−</chem>
Formon perberje me shume elemente por eshte me pak aktiv se halogjenet e tjere te permendur me siper.
Jodi vepron me niseshtene duke dhene nje ngjyre blu te erret, ky quhet dhe testi i jodit (ose i niseshtese) pasi perdoret per te provuar pranine e njeres prej ketyre substancave kur dihet prania e tjetres.

Menyja e lëvizjeve