Vllahia (Mitrovicë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Vllahia)
Jump to navigation Jump to search
Vllahi
Fshat
noform
Vendndodhja
Vllahi is located in Kosova
Vllahi
Vllahi
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Mitrovicë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Shalë e Bajgorës
Lartësia 1020 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 58′ 7″ Veri

20° 52′ 26″ Lindje

Popullsia 271 banorë (2011)

Vllahi është një vendbanim në komunën e Mitrovicës, Kosovë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Etimologjia e toponimit Vllahi është me prejardhjen arumune, prej një kohë në të kaluarën kur arumunët (vlleh) jetonin në atë trevë.[1]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Simbas regjistrimit të fundit të popullsisë 2011, fshati paska 271 banorë. Të gjithë (100 %) u deklaruan si shqiptarë.[2]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Begzad Baliu (Mars 2013), "Toponimia Arumune në Kosovë Arkivuar 14 korrik 2018 tek Wayback Machine", Konferenca: Lidhjet Kulturore dhe Historike Shqiptaro-Rumune, Universiteti Fan S. Noli Fakulteti i Edukimit dhe i Filologjisë, Shtëpia Botuese "Promo Print", Korçë, ISBN: 9789928146144, Marrë më 4 Shkurt 2018, fq. 99.
  2. ^ Ethnic composition of Kosovo 2011. Shqyrtuar: 9 mars 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]