Atlasi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Atllasi ose Atllasi është përmbledhje hartash tradicionalisht të paraqitura në formë libri, tani mund të gjendet edhe në formë multimediale. Atllasi përfshinë përveç shtrirjes gjeografike dhe kufijve politik të vendeve gjithashtu edhe të dhëna gjeopolitike, sociale, religjioze dhe ekonomike.

Harta e Botës nga atllasi i parë modern nga Ortelius - Theatrum Orbis Terrarum (1570)

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Atllaset e parë nuk njiheshin si atllase gjatë botimit të tyre. Libri i parë që mund të quhet atllas ishte libri i bërë nga kalkulimet e gjeografit Ptolemeu cili punonte në Aleksandri rreth viteve 150. Edicioni i parë u botua në Bolonjë në vitin 1477 dhe ishte ilustruar me 27 harta të cilat nuk dihet se ishin të skicuara nga Ptolemeu apo nga skolastikët nga Greqia Romako Bizantine.

Rreth vitit 1544 u publikuan shumë harta posaçërisht në qendrat e rëndësishme tregtare si Roma dhe Venediku.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fjala atllas është term i pa konceptuar mirë ndoshta për shkak të dy figurave të ndryshme mitologjike quajtur 'Atlas' të ndërlidhura me hartografi.

King Atlas është mbreti mitik iMauritaniaLibi. Sipas legjendës ka qen filozof i mençur, matematikan dhe astronom i cili besohet se ka skicuar globin e parë.

Sidoqoftë më shumë njihet Atlasi nga Mitologjia Greke. Ai është djali i Titanit Iapetusit dhe Azisë dhe vëlla i Prometeut. Atlasi u dënua nga Zeusi dhe u detyrua të bartë peshën e qiejve dhe tokës në shpindë. Në epin e tij Odisea, Homeri referohet tek Atlasi si: "ai që din thellësinë e gjithë detit dhe ruan shtyllat e gjata që mbajnë qiellin dhe tokën të mos përputhen".

Atllaset moderne[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Atllase të përgjithshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shekulli 17të dhe më herës
Shekulli 18të
Shekulli 19të
Shekulli 20të

Harta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harta botërore
Afganistani | Afrika Jugore | Afrika Qendrore | Algjeria | Andora | Angola| Antigua dhe Barbuda | Arabia Saudite | Argjentina | Armenia | Australia | Austria | Azerbajxhani | Bahama | Bahraini | Bangladeshi | Barbadosi | Belgjika |Beliza | Benini | Birmania | Bjellorusia | Bolivia | Bosnja dhe Hercegovina | Botsuana | Brazili | Bregu i Fildishtë | Britania e Madhe | Brunei | Bullgaria | Burkina Faso | Burundi | Butani | Çadi | Danimarka | Domenika | Egjipti | Ekuadori | Emiratet e Bashkuara Arabe | Eritrea | Estonia | Etiopia | Federata Mikroneziane | Filipinet | Finlanda | Franca | Gaboni | Gambia | Gana | Gjeorgjia | Gjermania | Grenada | Greqia | Guatemala | Guiana | Guineja | Guineja Bizare | Guineja Ekuatoriale | Haiti | Holanda | Hondurasi | Hungaria | India | Indonezia | Iraku | Irani | Irlanda | Islanda | Italia | Ishujt e Fildisht| Ishujt Marshall | Ishujt Solomon | Izraeli | Japonia | Jemeni | Jordania | Kamboxhia | Kameruni | Kanadaja | Katari | Kazakistani | Kenia | Kepi i Gjelbër | Kili | Kina | Kirgitstani | Kiribati | Kolumbia | Komoros | Korea Jugore | Korea Veriore | Kosta Rika | Kroacia | Kuba | Kuvaiti | Laosi | Lesoto | Letonia | Libani | Liberia | Libia | Lihtenshtajni | Lituania | Luksemburgu | Madagaskar | Malajzia | Maldives | Malevia | Mali | Malta | Maroku | Maqedonia | Mauritania | Mauritius | Meksika | Moldavia | Monako | Mongolia | Mozambiku | Namibia | Naurua | Nepali | Nigeri | Nigeria | Nikaragua | Norvegjia | Omani | Pakistani | Palau | Panama | Papuanova Guinea | Paraguai | Peru | Polonia | Portugalia | Qiproja | Republika Çeke | Republika Domenikane | Republika e Kongos | Ruanda | Rumania | Rusia | Saint Kits dhe Nevis | Salvadori | Santa Lucia | San Marino | Samoa | Sao Tome dhe Principe | Sejshelli | Senegali | Serbia dhe Mali i Zi | Siera Leone | Singapori | Siria | Sllovakia | Sllovenia | Somalia | Spanja | Suazilandia | Sudani | Suedia | Surinami | Shën Vincenti i Grenadines | Shiri Lanka | Shqipëria | SHBA | Tailanda | Tanzania | Taxhikistani | Timori Lindor |Togo | Tonga | Trinidad dhe Tobago | Tunizi | Turkmenistani | Turqia | Tuvalu | Uganda | Ukraina | Uruguai | Uzbekistani | Vanuatu | Venezuela | Vietnami | Xhamajka | Xhibuti | Zambia | Zelanda e Re | Zimbabveja | Zvicra

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Atlase online[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]