KF Tërbuni B

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra e Tërbuni B

KF Tërbuni B (emri i plotë: Klubi i Futbollit Tërbuni B ) janë klub futbollistik në Pukë, Shqipëri, krijuar më 1 gusht 2013, si derivat i klubit kryesor KF Tërbuni. Ndeshjet si vendas i luajnë në Stadiumin "Ismail Xhemali" në Pukë. Më 01.08.2013, Bashkia e Pukës, në bashkëpunim me drejtuesit dhe administratën e klubit Tërbuni, vendosën krijimin e ekipit KF Tërbuni B . Kjo bazohej në projektin e së ardhmes që Bashkia ndërmori në ndihmë të karrierës së lojtarëve të rinj apo atyre me eksperiencë, të cilët, në vend të huazimit në ekipe të tjera apo qëndrimit në stol, të luajnë për klubin mëmë. Gjithsesi, në bazë të rregullores, lojtarë nga Tërbuni B mund të thirren për të kontribuar në çdo kohë me skuadrën e parë në rast nevojash, si dëmtime, etj.

Ekipi do të drejtohet nga ish-futbollisti i njohur pukjan Viktor Gjoni. KF Tërbuni B u regjistrua në FSHF në shtator 2013, për pjesëmarrjen në aktivitetet zyrtare sportive në vend, gjithsesi, në bazë të rregullores së FSHFsë, nisi aktivitetin nga Kategoria e Tretë, së bashku me 9 ekipe të tjera në grupin e vet. Bashkia e Pukës (apo dhe sponsori i ardhshëm) do të ndajë një fond të veçantë, i cili do të jetë natyrisht më i vogël sesa i ekipit të parë.

Klub Futboll Tërbuni B i luan ndeshjet e saj zyrtare në Stadiumin Ismail Xhemali në qytetin e Puk. Stadiumi ka një kapacitet prej 6000 vendesh (2000 ndenjëse). Stadiumi Isamil Xhemali ka gjithashtu një dhomë për intervista, ambjentet e dusheve, parkingun kryesor në pjesën qendrore para stadiumit dhe është i rrethuar totalisht nga një gardh metalik afro 3 metra i lartë.

Përbërja e KLUBIT[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Pozicioni Lojtari
9 Flag of Albania.svg Taulant Marku
10 Flag of Albania.svg Eri Markaj
1 Flag of Albania.svg Pt Ergi Totoshi
11 Flag of Albania.svg Mf Gentjan Gjoni
14 Flag of Albania.svg Mf Rando Mesuti
15 Flag of Albania.svg Emiljano Dosti
18 Flag of Albania.svg Mf Francesko Mesuti
2 Flag of Albania.svg Anton Bashaj
17 Flag of Albania.svg Mf Klodian Arifi
3 Flag of Albania.svg Vini Lami
4 Flag of Albania.svg Kol Kamshi Captain sports.svg
5 Flag of Albania.svg Lorenc Sallufi
6 Flag of Albania.svg Rexhep Lusha
7 Flag of Albania.svg Mf Fatjon Rama
8 Flag of Albania.svg Mf Besmir Balla
20 Flag of Albania.svg Mf Liridon Mjekaj
12 Flag of Albania.svg Pt Renato Poti

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]