Qarku Castellane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 43°51′00″V 6°31′00″L / 43.85°V 6.51667°L / 43.85; 6.51667

Qarku Castellane
Frëngjisht : Arrondissement de Castellane
Qark
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Departamenti Alpes-de-Haute-Provence
Komuna 41
Kryeqyteti Castellane
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,718 km2
Popullsia 9497 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1


Qarku Castellane është një qarkFrancë, dhe është pjesë e departamentit Alpes-de-Haute-Provence.

Përbërja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantonët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. Allons (04005)
 2. Allos (04006)
 3. Angles (04007)
 4. Annot (04008)
 5. Barrême (04022)
 6. Beauvezer (04025)
 7. Blieux (04030)
 8. Braux (04032)
 9. Castellane (04039)
 10. Castellet-lès-Sausses (04042)
 11. Chaudon-Norante (04055)
 12. Clumanc (04059)
 13. Colmars (04061)
 14. Demandolx (04069)
 15. Entrevaux (04076)
 16. Le Fugeret (04090)
 17. La Garde (04092)
 18. Lambruisse (04099)
 19. Méailles (04115)
 20. Moriez (04133)
 21. La Mure-Argens (04136)
 22. La Palud-sur-Verdon (04144)
 23. Peyroules (04148)
 24. La Rochette (04170)
 25. Rougon (04171)
 26. Saint-André-les-Alpes (04173)
 27. Saint-Benoît (04174)
 28. Saint-Jacques (04180)
 29. Saint-Julien-du-Verdon (04183)
 30. Saint-Lions (04187)
 31. Saint-Pierre (04194)
 32. Sausses (04202)
 33. Senez (04204)
 34. Soleilhas (04210)
 35. Tartonne (04214)
 36. Thorame-Basse (04218)
 37. Thorame-Haute (04219)
 38. Ubraye (04224)
 39. Val-de-Chalvagne (04043)
 40. Vergons (04236)
 41. Villars-Colmars (04240)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]