Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Jodi"

9 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 178.175.86.44) dhe riktheu rishikimin 1769627 nga Udha)
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Ai tretet mire ne alkool etilik dhe akoma me mire ne eter dietilik, ne sulfur karboni, benzen, kloroform e ne tretes te tjere organike.
Jodi molekular mund te perftohet nga oksidimi i dy joneve I- me klorin:
<chem>2 I− + Cl2 -> I2 + 2 Cl−</chem>
Formon perberje me shume elemente por eshte me pak aktiv se halogjenet e tjere te permendur me siper.
Jodi vepron me niseshtene duke dhene nje ngjyre blu te erret, ky quhet dhe testi i jodit (ose i niseshtese) pasi perdoret per te provuar pranine e njeres prej ketyre substancave kur dihet prania e tjetres.