Dallime mes rishikimeve të "Hekur"

Jump to navigation Jump to search
6 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.109.2 (diskutimet) në versionin e fundit nga SieBot.)
'''Hekuri''' është element kimik. Në trupin e njeriut ai merr pjesë me 0.008% të masës, dhe gjendet kryesisht në gjak. Sasia e hekurit në gjakun e njeriut do të mjaftonte për një [[gozhda|gozhdë]]. Kjo sasi kur lidhet me [[oksigjeni]]n merr ngjyrë të kuqe, kjo është arsyeja që [[gjaku]] i njeriut të ketë këtë ngjyrë, të përafërt me ngjyrën e [[ndryshku]]t (tek hekuri në natyrë). Hekuri eshte materiali me i perdorshem ne industri . Ne furrnalta ai perpunohet dhe shnerrohetshnderrohet ne materiale te ndryshme . Hekuri mund te kthehet ne celikçelik keshtu qe i përmirëson vetitë e tij.
 
Përfitimi dhe përpunimi i xehesxeherorit hekurit është bërë që në vitin 3000 p.e. sonë, në Misir (Egjipti i sotshëm).
 
== Përbërja ==
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve