Panorca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Panorci)
Jump to navigation Jump to search
Panorcë
Grap
Fshat
Vendndodhja
Panorcë is located in Kosova
Panorcë
Panorcë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prizren
Komuna Malishevë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike/gjeografike Llapushë
Lartësia 517 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 30′ 10″ Veri

20° 37′ 19″ Lindje

Panorcë është një vendbanim në komunën e Malishevës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrat Shpellas dhe Grap.

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Etimologjia e toponimit Panorcë ka prejardjen e saj në një simbiozë historik gjuhësore shqiptaro-arumune (vlleh).[1]

Shih dhe këtë[redakto | përpunoni burim]

Burimet[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Begzad Baliu (Mars 2013), "Toponimia Arumune në Kosovë", Konferenca: Lidhjet Kulturore dhe Historike Shqiptaro-Rumune, Universiteti Fan S. Noli Fakulteti i Edukimit dhe i Filologjisë, Shtëpia Botuese "Promo Print", Korçë, ISBN: 9789928146144, Marrë më 4 Shkurt 2018, fq. 101.

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]