Vërmica (Malishevë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Vërmica)
Shko te: navigacion, kërko
Vërmicë
Vermirë
Fshat
Vendndodhja
Vërmicë is located in Kosova
Vërmicë
Vërmicë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prizren
Komuna Malishevë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike/gjeografike Llapushë
Lartësia 570 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 32′ 37″ Veri

20° 45′ 43″ Lindje

Vërmicë është një vendbanim në komunën e Malishevës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Vermirë. Fshati kufizohet me fshatrat Drenoc, Shkarashnik, Balincë, Llazicë dhe Bubavec.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Lagjet[redakto | redakto tekstin burimor]

Vërmica përbëhet nga katër lagje: Raçajt, Ukajt, Hoxhajt dhe Kastratët.

Shih dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]