Kantoni Ribemont

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Ribemont
Canton de Ribemont
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Picardie
Departamenti Aisne
Arrondissement Saint-Quentin
Kryeqëndra Ribemont
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 199,62 km2
Popullsia 8.616 banorë 2009
Dendësia 43,16 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 225
Kantoni Ribemont – harta_foto

Kantoni Ribemont (frëngjisht: Canton de Ribemont) është një kantondepartamentin Aisne, rajonin PicardieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Ribemont. Ka sipërfaqe 199.62km2 dhe popullsi 8616 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Ribemont aktualisht përbëhet nga 15 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]