Kantoni Saint-Simon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Saint-Simon
Canton de Saint-Simon
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Picardie
Departamenti Aisne
Arrondissement Saint-Quentin
Kryeqëndra Saint-Simon
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 153,02 km2
Popullsia 11.667 banorë 2009
Dendësia 76,24 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 229
Kantoni Saint-Simon – harta_foto

Kantoni Saint-Simon (frëngjisht: Canton de Saint-Simon) është një kantondepartamentin Aisne, rajonin PicardieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Simon. Ka sipërfaqe 153.02km2 dhe popullsi 11667 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saint-Simon aktualisht përbëhet nga 23 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]