Kantoni Vervins

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Vervins
Canton de Vervins
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Picardie
Departamenti Aisne
Arrondissement Vervins
Kryeqëndra Vervins
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 232,33 km2
Popullsia 8.171 banorë 2009
Dendësia 35,17 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 234
Kantoni Vervins – harta_foto

Kantoni Vervins (frëngjisht: Canton de Vervins) është një kantondepartamentin Aisne, rajonin PicardieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Vervins. Ka sipërfaqe 232.33km2 dhe popullsi 8171 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Vervins aktualisht përbëhet nga 24 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]