Lista e monumenteve në Ulqin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Në këtë listë janë të përfshira monumentet natyrore dhe kulturore në Ulqin, të cilët janë të mbrojtur me ligj.

Monumentet natyrore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Fotografia
Monument natyror
IUCN Kategoria III/V
Plazhi i Valdanosit
Plazhi i Madh Dolcinium kitesurf.jpg
Plazhi i Vogël Ulcinj - Mala Plaza.jpg
Zonë me tipare të veçanta
IUCN Kategoria III
Ishulli Ulqini i Vjetër Old Ulcinj.JPG
Park natyror
IUCN Kategoria V/IV
Kriporja e Ulqinit KriporjaUL2.jpeg

Monumentet kulturore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Fotografia
Kategoria I
Qyteti i vjetër i Ulqinit Panoramic antiquity.JPG
Qyteti mesjetar i Shasit Stredoveke mesto Svac, benatska kolonie - trosky katedralnih.jpg
Kategoria II
Kisha-Xhami e Ulqinit Ulcinj, kostel premeneny v mesitu a nyni chatrajici.jpg
Kategoria III
Katedralja e Shën Nikollës Ulcinj, orthodox church.jpg
Sahat Kulla e Ulqinit Ulcinj003.JPG
Xhamia e Pashës Ulcinj, mosque.jpg
Shtëpia e Pashës
Xhamia qëndrore e Namazgjahut MN, Ulcinj 003.jpg
Lokaliteti arkeologjik i Kërruçit
Kisha e Shën Nikollës

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]