Përdoruesi:Mikullovci11/redakto03

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Ngjarje vite më parë: 15 korrik


  • 1948 – Presidenti amerikan, Harry S. Truman, u nominua për një mandat të dytë gjatë Kuvendit të Partisë Demokrate në Philadelphia.
  • 1971 – Presidenti Richard Nixon paralajmëroi se do ta vizitonte Republikën Popullore të Kinës për të kërkuar “normalizim të raporteve”.
  • 1976 – Odiseja 36-orëshe e rrëmbimit filloi për 26 nxënës dhe shoferin e autobusit të tyre, pasi që ata u rrëmbyen nga tre të armatosur në Kalifornia dhe u mbajtën në një qeli nëntokësore. Të rrëmbyerit ikën dhe nuk pati të lënduar.
  • 1979 – Presidenti amerikan, Jimmy Carter, mbajti një fjalim, në të cilin kritikoi “krizën e besimit” në Amerikë. Ndonëse ai nuk e shfrytëzoi këtë term, fjalimi mbeti i njohur si fjalimi i “sëmundjes”.
  • 1996 – MSNBC-ja, një rrjet 24-orësh me lajme, bëri debutimin e tij në televizionin kabllor dhe në internet.
  • 1997 – Disenjatori Gianni Versace u qëllua për vdekje jashtë shtëpisë së tij në Miami. I dyshimti për vrasjen e tij, Andrew Phillip Cunanan, u gjet i vdekur tetë ditë më vonë.
  • 2002 – John Walker Lindh, amerikani që kishte luftuar përkrah talebanëve në Afganistan, deklaroi se ndihet fajtor, në kuadër të një marrëveshjeje që ia kursente atij burgimin e përjetshëm.
  • 2007 – Dioqeza romano-katolike e Los Angelesit paralajmëroi se do t’i shpenzonte 660 milionë dollarë si dëmshpërblim për rastet e abuzimeve nga kleri.


Para se të filloni të redaktoni!


Wikipedia (Enciklopedia e lirë), synon krijimin e një enciklopedie të plotë, pa gabime, në të gjitha gjuhët, e korrigjueshme nga të gjithë dhe e lirë për përdorim. Uikipedia përdor teknikën Wiki si mjet bashkëpunimi midis autorëve.

Çdokush prej jush mund të kontribuojë vullnetarisht me dijen e tij për zgjerimin e mëtejshëm të kësaj enciklopedie të lirë. Hapat fillestare janë më se të thjeshta. Shikoni edhe këtu.
Vini Re! - Jeni të lutur të emëroni faqet që krijoni në trajtën e shquar dhe të përdorni germat Ë, Ç, ë, ç në fjalët e duhura.


Enciklopedia


Exquisite-opera.png

Shkencat Natyrore dhe Matematika

AstronomiaBiologjiaFizikaGjeografiaInformatikaKimiaMatematikaMjekësiaStatistikaShkencat e Ambientit dhe MjedisitShkencat e Tokës

Epiphany-bookmarks.png

Shkencat Sociale dhe Filozofia

AntropologjiaArkeologjiaEkonomiaFilozofiaGjuhaLetërsiaHistoriaMitologjiaPsikologjiaSociologjiaShkencat Politike

Exquisite-kfm home.png

Shkencat e Zbatuara

AlbanologjiaAgrikulturaArkitekturaBiznesiKomunikimiArsimiInxhinieriaShtetiLigjiShkencat e Librarisë dhe InformacionitPolitikaProgramimTeknologjiaTransporti

Exquisite-amorok.png

Kultura dhe Arti

AktrimArgëtimiBaletiInternetiFejaFestatFilmiFotografiaLetërsiaLojaMuzikaPikturaArtizanatiRadioSeriaSportiTeatriTelenovelaTelevizioniTurizmi

Crystal 128 desktop.png

Lista

FilmaQytetet shqiptareShteteKryeqyteteLojra vizualePC ProgramePseudonimeKompaniUniversiteteBiografiAparateLibraEmra

Crystal Clear app kdvi.png

Kategori të Tjera

InternetiShoqëria CivileIlirëtBotanikaAtlasi

Lajmet


Papa Françesku

Artikulli i javësWikipedia:Artikulli i ditës/29, 2020.

Fotografia e javësWikipedia:Fotografia e ditës/29, 2020.