Shqiptarët në Australi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

ShqiptarëtAustrali, të njohur edhe si shqiptaro-australianë (ang. Albanian Australian), përbëjnë një komunitet prej 13,142 banorësh, sipas censusit australian të vitit 2011.[1]

Shqiptaret filluan te nguliten ne Australia nga fillimi i viteve 1920 kryesisht ne Veri te Queensland, Western Australia dhe Shepparton ne Victoria. This ended with the commencement of World War 2.

Migrationi per ne Australi rifilloi në 1950 si pasoje e mbarimit te luftes dhe largimit nga sistemi komunist si nga Shqiperia por edhe nga Greqia, jugu i Italise dhe Kosova apo republikat e tjera te Jugosllavise. Ne fillim te viteve 1990, migrimi erdhi nga Bosnia, Shqipëria, Montenegro, Kosovo, and the Republic of Macedonia of refugees from wars which ravaged the Balkan region in those years.

Klubte sportive shqiptare[redakto | redakto tekstin burimor]

Shqiptarë të njohur në Australi[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko dhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]