Ndryshimi mes inspektimeve të "Pogradeci"

Jump to navigation Jump to search
1 byte added ,  6 vjet më parë
'''Pogradeci''' është qytet në [[Shqipëria|Shqipërinë]] juglindore në bregun jugperëndimor të [[Liqeni i Ohrit|liqenit të Ohrit]]. Qyteti numëronte rreth 38,000 banorë në vitin [[2009]].
 
== GjeogafiaGjeografia ==
Pogradeci ndodhet në juglindje të Republikës shqiptare, është kryeqendra e [[Rrethi i Pogradecit|rrethit të Pogradecit]] dhe bënë pjesë të [[Qarku i Korçës|qarkut të Korçës]]. Qyteti ka një sipërfaqe prej 13 km² dhe ndodhet në bregun të [[Liqeni i Ohrit|liqenit të Ohrit]]. Pogradeci shtrihet 700 [[metri|metra]] mbi nivelin e detit në një luginë, e cila rrethohet nga malet në perëndim dhe nga kodra të ulta në jug dhe në lindje.
 

Menyja e navigimit