Ndryshimi mes inspektimeve të "Pogradeci"

Jump to navigation Jump to search
442 bytes added ,  3 vjet më parë
Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 217.73.137.25) dhe riktheu rishikimin 1756286 nga Tytuu
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 217.73.137.25) dhe riktheu rishikimin 1756286 nga Tytuu)
Pogradeci është rrethuar nga fshatrat [[Tushëmisht]] në lindje, [[Buçimas]] në juglindje, [[Gështenjas]] në jug, [[Verdovë]] në perëndim dhe [[Memëlisht]] në veriperëndim.
 
=== Klima ===
fakas
Në Pogradec mbizotëron një [[Klima|klimë]] mesdhetare malore dhe pjesërisht kontinentale, me dimër të ftohtë dhe verë të nxehtë e të thatë. Temperatura mesatare vjetore arrin deri në 12.3 °C.
Muaji më i ftohtë është janari dhe muaji më i nxehtë është gushti. Muaji më i lagësht është nëntori me reshje shiu mesatarisht 108 milimetra ndërsa sasia mesatare vjetore e reshjeve arrin në 730 milimetra.
 
== Popullsia ==

Menyja e navigimit