Dallime mes rishikimeve të "Vaganica"

Jump to navigation Jump to search
268 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
|Sipërfaqja urbane =
|Sipërfaqja metropolitane =
|Popullsia = 2000
|Popullsia_viti = 2011
|Dendësia =
'''Vaganicë''' është një vendbanim në komunën e [[Komuna e Mitrovicës|Mitrovicës]], [[Kosovë]]. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrat '''Lumez''' dhe '''Vaganik'''.
<!-- == Gjeografia == -->
<!-- == Demografia == -->
Simbas regjistrimit të fundit të popullsisë 2011, fshati paska 2000 banorë. Të gjithë (100 %) u deklaruan si [[Shqiptarët në Kosovë|shqiptarë]].<ref>''[http://pop-stat.mashke.org/kosovo-ethnic-loc2011.htm Ethnic composition of Kosovo 2011]''. Shqyrtuar: 9 mars 2019.</ref>
<!-- == Ekonomia == -->
<!-- == Kultura == -->
== Shih dhe këtë ==
* [[Lista e ardhacakëve - Mitrovicë]]
<!-- == Burimet == -->
{{reflist}}
 

Menyja e lëvizjeve