Dallime mes rishikimeve të "Argjendi"

Jump to navigation Jump to search
556 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Argjendi''' është një [[Elementet kimike|element kimik]] i cili në sistemin periodik e gjejmë me [[simboli]]n '''Ag''' dhe me numër rendor '''47'''. Emri''' argjend''' rrjedh nga gjuha latine '''''argentum'''''.
 
Argjendi eshte nje metal i rralle. Ne natyre gjendet ne trajten e sulfureve Ag2S ose gjendet bashke me mineralet e bakrit dhe te plumbit.
Është metal i rrallë dhe i çmuar, me ngjyrë të bardhë të shkëlqyer, që punohet lehtë dhe që përdoret për të bërë sende zbukurimi, [[monedha]], [[medalje argjendi]], punime argjendi, stoli, etj.
Argjendi i paster eshte nje metal me njyre te bardhe, i shndritshem, shume i bute, saqe per perpunim ne argjendari duhet te bashkohet me pak baker. Eshte percjelles i mire i nxehtesise dhe i rrymes elektrike.
 
Ne perberjet e ndryshme ai eshte gjithmone ne gjendje oksidimi +1(joni Ag+). Formon edhe perberje komplekse.
Kriperat e tij me te rendesishme jane halogjenuret : AgF, AgCl, AgBr, AgI etj.Fluoruri i argjendit eshte shume i tretshem ne uje, ndersa te tjeret jane te patretshem.
Bromuri i argjendit, AgBr, eshte mjaft i ndjeshem ndaj drites, prandaj perdoret edhe si tretesire mbuluese e filmave per stampimin e fotografive.
== Histori ==
Argjendi është përpunuar prej njerëzve që nga shekulli i 5 para Krishtit. Është përdorur shumë nga [[asirianët]], [[gotët]], [[grekët]], [[romakët]], [[egjiptianët]] dhe [[germanët]]. Një kohë argjendi ka qenë edhe më çmueshëm se ari. Kryesisht argjendi vinte nga minierat e Laurion, diku 50 km në largësi prej [[Athinë]]s. Tek Egjiptianët, argjendi ishte i njohur edhe si metal i hënës.
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve