Jump to content

Çuka (Nestrami)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Çukë
Αρχάγγελος
Fshat

Çukë (greqisht: Αρχάγγελος/Arkhángelos) është fshat në qarkun e Kosturit, Greqi. Përpara vitit 1955, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Τσούκα/Tsoúka.[1] Në mes të Luftës së Dytë Botërore dhe Luftës Civile greke, fshati Çukë u bë e braktisur dhe nuk u ripopullua me njerëz.[2]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Πανδέκτης: Tsoúka - Arkhángelos
  2. ^ Todor Hristov Simovski (1999). Atlas of the Inhabited Places of the Aegean Macedonia Old and New Names. Türk Tarih Kurumu Basimevi. f. XXI, 23.