Jump to content

Llabanica (Kostur)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Llabanicë
Άγιος Δημήτριος
Fshat

Llabanicë (greqisht: Άγιος Δημήτριος/Áyios Dimítrios) është fshat në qarkun e Kosturit, Greqi. Përpara vitit 1928, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Λαμπάνιστα/Lampánista.[1] Në mes të Luftës së Dytë Botërore dhe Luftës Civile greke, fshati Llabanicë u bë e braktisur dhe nuk u ripopullua me njerëz.[2]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Πανδέκτης: Lampánista - Áyios Dimítrios
  2. ^ Todor Hristov Simovski (1999). Atlas of the Inhabited Places of the Aegean Macedonia Old and New Names. Türk Tarih Kurumu Basimevi. f. XXI, 74.