Jump to content

Liçiteri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Liçiter
Περιστεριά
Fshat

Liçiter (greqisht: Περιστεριά/Peristeriá) është fshat në qarkun i Kosturit, Greqi. Përpara vitit 1926, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Λίτσιστερ/Lítsister.[1] Në mes të Luftës së Dytë Botërore dhe Luftës Civile greke, fshati Liçiter u bë e braktisur dhe nuk u ripopullua me njerëz.[2]

  1. ^ Πανδέκτης: Lítsister - Peristeriá
  2. ^ Todor Hristov Simovski (1999). Atlas of the Inhabited Places of the Aegean Macedonia Old and New Names. Türk Tarih Kurumu Basimevi. f. XXI, 72.